Aktualności
Na co wpływa system CMMS

Na co wpływa system CMMS – ekologiczny aspekt wprowadzenia systemu CMMS

Na co wpływa system CMMS. Prowadzenie dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego w XXI wieku nawet z pełną automatyzacją i wykorzystaniem systemu CMMS jest sporym wyzwaniem. Trzeba czuwać nad rozwojem firmy, opieką nad klientami, by dbać o opinię, wprowadzać nowe rozwiązania no i przede wszystkim odpowiednio doceniać pracowników. Do tego dochodzi takie pojęcie jak społeczna odpowiedzialność biznesu. Często jest to czynnik, który potrafi odróżnić jedno przedsiębiorstwo od drugiego, dając mu sporą przewagę na rynku.

Dbanie o ekologię, zużywanie tyle materiału, ile jest potrzebne, racjonalne użycie wody i odpowiednia segregacja odpadów to elementy, które są kluczowe, by przedsiębiorstwo mogło być uznawane za ekologiczne i odpowiedzialne. Jaki ze społeczną odpowiedzialnością biznesu ma związek system CMMS?

Na co wpływa system CMMS?

Na samym początku należałoby wyjaśnić, czym tak naprawdę jest system CMMS. Otóż jest to skomputeryzowany system zarządzania utrzymaniem ruchu firmy. Jest odpowiedzialny za:

 • usprawnianie pracy danych sektorów
 • wspomaganie utrzymania ruchu
 • zbieranie informacji i analizowanie danych na temat:
  • stanu urządzeń
  • stanu budynków
  • potrzebnych remontów
  • usterek i awarii
  • kosztów
  • czynności serwisowych
  • zasobów magazynowych

Tak naprawdę jest to ogromny system planowania i czuwania, który zapewnia maksymalną optymalizację w firmie. Związek ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i ekologią ma on bardzo duży, ponieważ pomaga w zoptymalizowaniu zużytego materiału, energii, wody oraz odpowiedniej segregacji odpadów i zminimalizowania ich produkcji. System CMMS pomaga także w zarządzaniu zasobami magazynowymi czy wyprodukowanymi towarami, co często ma kluczowe znaczenie w biznesie. Jeśli wyprodukujemy za dużo produktu, to niestety jego część się zmarnuje i będzie trzeba ją zutylizować. System CMMS na bieżąco daje do analizy odpowiednie dane, które możemy wykorzystać do racjonalnego planowania produkcji, by w magazynach nie tworzyć zbyt dużo zapasów w przypadku towarów, które mają określony, krótki termin przydatności.

Ekologiczne zalety systemów CMMS

System CMMS wspiera przede wszystkim produktywność. Przy odpowiednim planowaniu produkcji możemy przy takich samych nakładach i czasie zmaksymalizować produkcję zaoszczędzając przy tym energię (a raczej nie marnując jej często bezproduktywnie). Mamy także odpowiedni podgląd na stan urządzeń i czynności remontowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio szybko dany sprzęt naprawić, przez co wydłużamy jego żywotność. Jeśli wydłużamy żywotność sprzętu, to nie musimy tak często go zmieniać i nie utylizujemy w środowisku dodatkowych śmieci. Awarie krytyczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie obiektu, przerwanie produkcji, wszelkie zmarnowanie materiału, zanieczyszczenie środowiska czy uszkodzenie większej ilości sprzętów są od razu w formie powiadomienia przedstawiane wybranym pracownikom, dzięki czemu reakcja jest dużo szybsza, co zapobiega ogromnym stratom w firmie oraz przedostaniu się do środowiska niechcianych materiałów i zanieczyszczeń.

System ZMT CMMS Eurotronic

Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi w naszej ofercie systemami CMMS, w szczególności polecamy nasz autorski system Eurotronic ZMT, czyli Zarządzanie Majątkiem Trwałym. System ten jest w stanie zbierać i analizować dane dotyczące majątku trwałego, czyli budynków, obiektów, stanu urządzeń, awarii, usterek czy nadchodzących remontów i czynności serwisowych. Ułatwia to zarządzanie całym majątkiem trwałym, wydłuża to jego żywotność, a do środowiska trafia znacznie mniej elektrośmieci oraz zanieczyszczeń, które mają miejsca w przypadku większych awarii. Znacznie lepiej monitorować stan na bieżąco i zapobiegać, niż później leczyć. Również remonty wykonane zbyt późno mogą oznaczać znacznie większe straty spowodowane nienadawaniem się do użytku części budynków czy wyposażenia, co zwiększa produkcję śmieci i wykorzystanie energii. Odpowiednia terminowość i analiza stanu faktycznego jest konieczna to racjonalnego zarządzania majątkiem trwałym, co idzie w parze z ekologią i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Zobacz również: