Aktualności
Jaką rolę pełni system CMMS w dobie Przemysłu 4.0?

Jaką rolę pełni system CMMS w dobie Przemysłu 4.0. Informacji na temat przemysłu 4.0 jest coraz więcej w świecie internetu. A także koncepcji bezpośrednio z nim związanych, takich jak Big Data, Internet Rzeczy, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja.

Czym dokładnie jest Przemysł 4.0? Jaką rolę pełni system CMMS w dobie Przemysłu 4.0? Jak podejść do tego tematu, aby przygotować się na postęp technologiczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zobacz nasz: System CMMS

Czym jest Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 to pojęcie parasolowe, które oznacza integrację inteligentnych maszyn, systemów i zmian w procesach produkcyjnych w celu zwiększenia wydajności produkcji i wprowadzenia możliwości elastycznych zmian w asortymencie. Przemysł 4.0 to nie tylko technologia, ale także nowe sposoby pracy i rola ludzi w przemyśle.

Przemysł 4.0 łączy ludzi i cały park maszynowy z Internetem i technologią informacyjną. Materiały produkowane lub używane w produkcji są zawsze identyfikowalne i mają zdolność komunikowania się niezależnie od siebie. Przepływ informacji jest pionowy: od poszczególnych komponentów do działu IT firmy oraz od działu IT do komponentów. Drugi kierunek przepływu informacji jest poziomy: pomiędzy maszynami biorącymi udział w procesie produkcyjnym a systemami produkcyjnymi przedsiębiorstwa. Dlatego koncepcja Przemysłu 4.0 zakłada ujednolicenie rzeczywistego świata maszyn produkcyjnych z wirtualnym światem Internetu i technologii informatycznych. Ludzie, maszyny i systemy informatyczne automatycznie wymieniają informacje w trakcie procesu produkcyjnego – zarówno wewnątrz fabryki, jak i w ramach różnych systemów informatycznych działających w przedsiębiorstwie.

System CMMS w dobie Przemysłu 4.0

W dobie Przemysłu 4.0 najpopularniejszymi narzędziami wspierającymi organizację działów utrzymania ruchu są rozwiązania informatyczne. Mniejsze firmy używają do tego arkuszy kalkulacyjnych Excel lub prostych, bezpłatnych programów komputerowych. Firmy posiadające wydzielone i lepiej zorganizowane jednostki decydują się na wykorzystanie w pełni specjalistycznego narzędzia jakim jest system CMMS. Dedykowane są do utrzymania rozwiązań związanych z tzw. działami technicznymi i personelem pokrewnym.

Przemysł 4.0. Wpływa na wiele aspektów ogólnych operacji zakładu, w tym czynności serwisowych (SUR). Trzy najważniejsze rzeczy, które rewolucja poprawia, to m.in.:

  • Oszczędność kosztowa – Zastosowanie nowych technologii pozwala zaoszczędzić pieniądze na różnych etapach procesu produkcyjnego. Oczywiście ma to ogromny wpływ na optymalizację kosztów w obszarach zarządzania parkiem maszynowym oraz zarządzania zapasami. Wprowadzenie systemu CMMS zmniejsza liczbę i rozmiar nieplanowanych napraw oraz nieplanowanych przestojów, co skutkuje znacznymi oszczędnościami i umożliwia terminową realizację zaplanowanych zleceń. Nowy system pozwala zakładom produkcyjnym zautomatyzować i usprawnić proces zamawiania. Dzięki wydajnemu systemowi CMMS możesz zmniejszyć zapasy części zamiennych, zapewniając jednocześnie minimum wymagane do planowanych czynności naprawczych lub konserwacyjnych.
  • Utrzymanie sprawności parku maszynowego – Takie podejście do utrzymania wydajności parku maszynowego i obiektu pozwala przewidzieć, kiedy i gdzie może wystąpić awaria oraz podjąć odpowiednie działania, aby temu zapobiec. Regularne prace serwisowe i konserwacyjne mogą wydłużyć żywotność sprzętu, skrócić czas poświęcany na nieplanowaną konserwację i zmniejszyć potencjalne koszty napraw. Zastosowanie systemu CMMS w Przemyśle 4.0 wpływa na realne, praktyczne rozwiązania dla firm produkcyjnych. System utrzymania ruchu pozwala na pełną kontrolę parku i optymalizację harmonogramów utrzymania. CMMS poinformuje również techników o planowanych dla nich zadaniach.
  • Działania utrzymaniowe – wszystkie nowsze rozwiązania pozwalają firmom dokładnie odnotować i zmierzyć wszystkie działania konserwacyjne oraz udowodnić ich realny wpływ na cały biznes. Wpłynie to bezpośrednio na niższe koszty oraz terminowość realizacji wszelkich zleceń.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że rewolucja 4.0 to wielki potencjał dla każdej z firm. Celem powinno być więc zakup jak najwyższej klasy nowej technologii. Jednym z nich jest właśnie przedstawiony system CMMS. Wybierając firmę Eurotronic możesz mieć pewność, że wspólnie dzięki stabilnemu i doświadczonemu zespołowi wysokiej klasy specjalistów, zrealizujemy wszelkie plany i przeniesienie całą produkcję Twojego biznesu na wyższy poziom. System CMMS to nie tylko lepsza organizacja pracy serwisowej, ale również duże finansowe korzyści całego Twojego biznesu.

Zobacz również: