Facility Management

Zarządzanie infrastrukturą (z ang. Facility Management, FM) jest dziś bardzo popularnym stwierdzeniem w Polsce.

Pojęcie można uznać za jedno najważniejszych sektorów biznesu szybko wkraczający również w pole zarządzania nieruchomościami. Coraz więcej firm zaczyna uświadamiać sobie, że FM może również pomóc w bezpieczeństwie całej inwestycji oraz pomoże zaoszczędzić trochę pieniędzy. Co to jest zarządzanie infrastrukturą i czy ma jakieś praktyczne zastosowanie w firmie, dowiesz się z poniższego artykułu.

Facility Management

Co to jest Facility Management?

Chociaż ta koncepcja może wydawać się nam obca, tak nie jest. FM jest ściśle związana z branżą budowlaną. Z zaangażowaniem wykorzystuje technologie informacyjne w efektywnym zarządzaniu firmami komercyjnymi i niekomercyjnymi. Wsparcie rozpoczyna się już od momentu zaplanowania całej inwestycji, przez całą jego realizację, a na końcu samą obsługę nieruchomości i wprowadzane modernizacje. Głównym celem korzystania z tego modelu zarządzania jest bardziej efektywne i ekonomiczne korzystanie z samej nieruchomości. Innymi słowy, FM to koncepcja związana z ogólnym utrzymaniem technicznym obiektów.

Facility Management
Zarządzanie infrastrukturą

Co obejmuje działalność Facility Management?

Zarządzanie nieruchomościami to cały dział, który tworzy i zapewnia określone udogodnienia. Obecnie na polskim rynku istnieje wiele firm zajmujących się zarządzaniem obiektami. Zapewniają one między innymi:

  • Utrzymywanie czystości wewnątrz i na zewnątrz budynku,
  • Zarządzanie umowami najmu, w tym załączniki do umów, zarządzanie rotacją najmu i budżetowanie,
  • Aktywnie zarządzanie najmem i utrzymanie bieżących relacji z najemcami,
  • Własnego przedstawiciela inwestycji w zakresie otrzymanego pełnomocnictwa,
  • Rozmieszczenie pokoi i stanowisk pracy,
  • Wsparcie techniczne dla całej nieruchomości,
  • Księgowość oraz konsultacje biznesową.

Generalnie branża jest odpowiedzialna za wykrywanie wszelkich błędów i wprowadzanie odpowiednich rozwiązań. Zwykle jest to wymiana zainstalowanych komponentów w całym budynku. Firmy świadczące takie usługi mogą bezpośrednio zajmować się usługami automatyki budynkowej BMS, np. w celu wyeliminowania usterek związanych z systemem czy usługami systemu HVAC (w tym klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania). Jeśli więc firma chce zaoszczędzić czas oraz pieniądze, powinna rozważyć tego typu usługę już na wczesnym etapie inwestycji.

Czy zarządzanie infrastrukturą ma praktyczne zastosowanie w firmie?

Obecnie na rynku istnieją dwa przeciwstawne trendy. Jeden z nich jest odpowiedzialny za podejmowanie szybkich starań o standaryzację metod zarządzania, systemów informatycznych i działań zawodowych. Drugi nacisk kładziony jest na nowoczesne metody zarządzania nieruchomościami. Zarządzanie obiektem jest odpowiedzialne za połączenie tych dwóch kwestii. Wszystko to ma na celu zintegrowanie różnych dziedzin wiedzy i technologii, aby gospodarka mogła działać wydajniej. Nie jest to jednak takie proste, bo biznes zazwyczaj opiera się również na relacjach dyplomatycznych z przedstawicielami firm w innych krajach. Sam język jest często przeszkodą w ujednolicaniu różnych kwestii (np. nieruchomości). W obliczu potrzeby integracji wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin fakty dowiodły, że w różnych dziedzinach istnieją różne zwyczaje i koncepcje językowe. Tutaj do gry wkracza odpowiednie zarządzanie nieruchomością, które pomoże podejmować trafne decyzje biznesowe.

Facility Management

Zarządzanie obiektem

Facility Management

Zarządzanie obiektem powinno być niezbędnym elementem, który należy włączyć do inwestycji w fazie projektowania lub zaplanować zakup na rynku wtórnym. Pozwala to przewidzieć koszty realizacji i utrzymania, a przy udziale doświadczonych pracowników w branży można bardzo dokładnie określić wzrost lub spadek wartości inwestycji w czasie. Usługi FM zapewniają również efektywne i optymalne planowanie, takie jak drogi pożarowe, pobliskie zazielenienie i instalacje elektryczne. Zwykle obejmuje również bieżące naprawy i konserwację. Oznacza to, że niemal wszystkie kwestie techniczne związane z zarządzaniem budynkiem zostaną przekazane ekspertom, co w znacznym stopniu sprzyjać będzie przyszłym inwestycjom nieruchomości, kompleksowej obsłudze oraz bezpiecznej i rzetelnej sprzedaży.