Aktualności Technologie CMMS
Jaki system CMMS wybrać - w chmurze czy lokalnie?

Jaki system CMMS wybrać. Firmy muszą spełniać obecnie coraz większe oczekiwania klientów. By wyróżnić się na tle konkurencji, muszą poszukiwać sposobów na zwiększenie produktywności przy jednoczesnym zachowaniu akceptowalnych kosztów. Nierzadko jako rozwiązanie zapewniające pewność procesów produkcyjnych i wysoką jakość produktu końcowego wybierane jest oprogramowanie do zarządzania utrzymaniem ruchu (CMMS). To specjalistyczne narzędzie IT, które może być instalowane w chmurze lub w infrastrukturze IT klienta.

Bezpieczeństwo systemów CMMS

By łatwiej podjąć decyzję o wyborze sposobu instalacji systemu CMMS, warto skupić się na wadach i zaletach obu dostępnych rozwiązań. Systemy w chmurze wyróżniają się profesjonalnymi, często aktualizowanymi zabezpieczeniami przeciw atakom hakerskim. Dane klienta będą więc bezpieczne mimo tego, że nie znajdują się w jego własnej infrastrukturze IT.

System CMMS
Jaki system CMMS wybrać?

Użytkownik ma też zapewniony ciągły dostęp do swoich danych. Zazwyczaj rozwiązanie jest dostarczane za pośrednictwem profesjonalnych centrów danych. O bezpieczeństwo troszczą się specjalnie przeszkoleni pracownicy. Z założenia własna infrastruktura klienta powinna być w mniejszym stopniu narażona na ataki hakerskie, lecz w tym przypadku ochrona jest oparta wyłącznie na użytkowanym oprogramowaniu antywirusowym oraz umiejętnościach działu IT. Wieloma procesami trzeba zarządzać ręcznie, podczas gdy w chmurze wszystko odbywa się automatycznie. Za ponoszenie kosztów w przypadku lokalnego systemu odpowiedzialne jest w pełni przedsiębiorstwo.

Jaki system CMMS wybrać?

Dostępność systemów CMMS i dostęp mobilny

Systemy instalowane lokalnie są dostępne wyłącznie w obrębie firmy, natomiast rozwiązania chmurowe gwarantują dostępność w każdym miejscu, do którego dociera Internet. Zaletą drugiego z wymienionych rozwiązań jest też dostępność aplikacji mobilnej umożliwiającej użytkowanie systemu na smartfonach i tabletach, a także korzystanie z kamer, w które wyposażone są wymienione sprzęty. Mobilność systemu CMMS pozwala technikom na szybkie realizowanie zadań, raportowanie pracy, jak również sprawdzanie dostępności części zamiennych. To spora oszczędność czasu w porównaniu z koniecznością wykonywania raportów po powrocie do biura na komputerze, na którym zainstalowany jest lokalnie system CMMS. Wybierając rozwiązanie chmurowe można więc liczyć na wzrost efektywności pracy techników.

Koszty wdrożenia i utrzymania systemów CMMS

Duże znaczenie przy wyborze systemu CMMS ma też kwestia związana z wydatkami. Systemy instalowane lokalnie kosztują na ogół kilka razy więcej niż roczna opłata abonamentowa tych w chmurze. Poza kosztami zakupu systemu należy pamiętać też o kosztach:

  • związanych z zakupem sprzętu komputerowego,
  • aktualizacji,
  • oprogramowania antywirusowego.

Konieczne jest także opłacanie personelu IT odpowiedzialnego za utrzymywanie i zarządzanie funkcjonowaniem systemu. Z kolei systemy instalowane w chmurze nie wiążą się z dodatkowymi kosztami, ponieważ wymienione zadania leżą po stronie dostawcy. To też możliwość zniwelowania ryzyka niepowodzenia przy wdrażaniu systemu. Jeśli nie spełni on oczekiwań klienta, można z niego zrezygnować przestając płacić abonament. Licencja w przypadku systemu lokalnego kosztuje na tyle dużo, że rezygnacja z użytkowania go doprowadzi do sporych strat finansowych.

Wygoda korzystania z systemu CMMS

Największą zaletą systemów instalowanych u klienta jest możliwość pełnego kontrolowania danych. Istotne jest jednak zadbanie o kwestie związane z bezpieczeństwem systemów IT. Systemy oparte na chmurze są z kolei uznawane za przyjazne użytkownikowi, korzystanie z nich nie wymaga doświadczenia technicznego. Można je szybko i łatwo wdrożyć.

Które rozwiązanie wybierają nowoczesne przedsiębiorstwa?

„Obecnie, w dobie lean management, czyli „szczupłego” zarządzania, duża ilość procesów i działań niezwiązanych bezpośrednio z główną działalnością przedsiębiorstwa zostaje przesunięta na zewnątrz organizacji” – mówi ekspert z firmy informatycznej specjalizującej się we wdrażaniu systemów CMMS. Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorstwa zyskują szansę na skupienie się w większym stopniu na swojej podstawowej działalności. Nowoczesne firmy decydują się coraz częściej na instalację systemów IT w chmurze. Można więc powiedzieć, że przeprowadzona w artykule analiza wskazuje na znaczną przewagę rozwiązań chmurowych nad instalowanymi lokalnie systemami CMMS. Wybór konkretnej opcji to ważna decyzja, dlatego warto być świadomym wszystkich plusów i minusów obu z nich.

Zobacz również: