Aktualności
System CMMS

Jak wybrać system CMMS?

Jak wybrać system CMMS? Istnieje wiele systemów dedykowanych firmom produkcyjnym, nie każdy jednak z nich jest na tyle dobry, że pozwala na skuteczny rozwój przedsiębiorstwa i efektywną rywalizację z konkurencją. Jednym z systemów, który może skutecznie generować większy ruch jest system CMMS.

O czym warto pamiętać przy jego wyborze, aby osiągnąć jak najlepsze efekty jego wykorzystania?

System CMMS – czym jest?

MMS (z ang. Computerised Maintenance Management System) jest nowoczesnym systemem komputerowego wsparcia, służących do zarządzania utrzymaniem ruchu. To system umożliwiający między innymi cyfryzację i produktywność działu zajmującego się utrzymaniem ruchu.
Warto przy tym pamiętać o tym, że tylko ciągłość produkcji i regularna optymalizacja procesów pomagają uzyskać możliwie jak najefektywniejsze funkcjonowanie parku maszynowego. Firmy, które stosują u siebie CMMS mają znacznie większe szanse na osiągnięcie tego celu i zyskanie przewagi nad sporą konkurencją.
System CMMS ma wiele funkcji, za te podstawowe uznaje się:
  • planowanie i harmonogramowanie działań prewencyjnych,
  • dodawanie i przyjmowanie zgłoszeń serwisowych,
  • dostęp do magazynu części zamiennych w systemie,
  • zarządzanie środkami trwałymi w ramach systemu,
  • nadzorowanie zadań w obrębie systemu, – zarządzanie pracą personelu w systemie.

Systemy CMMS mają również wiele innych dodatkowych funkcjonalności, które można dopasować do indywidualnych potrzeb firmy.

O czym warto pamiętać wybierając system CMMS?

Wybór odpowiedniego systemu CMMS nie jest zadaniem prostym między innymi dlatego, że jego zastosowane niesie ze sobą ogromne zmiany, na które przedsiębiorstwo chcące osiągnąć

System CMMS
Jak wybrać system CMMS?

sukces rynkowy musi być odpowiednio przygotowane (dotyczy to nie tylko pracowników działu Utrzymania Ruchu, ale wszystkich tych, którzy choćby w niewielkim stopniu będą korzystać z systemu).

O czym należy pamiętać wybierając system CMMS?

Jak wybrać system CMMS?

Specyfikacja firmy

Zanim firma przystąpi do wyboru odpowiedniego systemu, koniecznie musi określić potrzeby i oczekiwania wszystkich osób, które będą aktywnie korzystać z systemu. Dlaczego to jest tak istotne? Bardzo ważne jest to, by system posiadał wszystkie niezbędne funkcjonalności, aby jego wdrożenie i praca z nim przebiegała bez zbędnych zakłóceń.

Należy zwrócić również uwagę na to, na jakich obszarach system może ulepszyć funkcjonowanie przedsiębiorstwa zarówno w obecnej chwili, jak i w przyszłości.

Warto pamiętać, że przy ustalaniu potrzeb nie ma konieczności wyznaczenia od razu wszystkich funkcjonalności końcowych. Jednak należy zdawać sobie spraw e z tego, że im bardziej staranne przemyślane zostaną potrzeby, tym większe firma może odnieść większe korzyści wynikające z wdrożenia systemy CMMS.

Efektywne spotkania z dostawcami

Na rynku jest dostępnych wiele systemów CMMS, które niekiedy różnią się pomiędzy sobą dość znacząco, nie tylko podejściem do kwestii związanych z licencją, ale również możliwościami modyfikacji czy dokupienia dodatkowych funkcjonalności.

Z wyborem odpowiedniego systemu nie warto się spieszyć. Dobrą praktyką natomiast będzie prowadzenie spotkań z dostawcami i jak najdokładniejsze zaznajomienie się z prezentowaną przez nich ofertą. Nie należy bać się zadawania pytań, warto bardzo dokładnie przepytać dostawcę, aby mieć jasność co do oferty i żadnych wątpliwości. Pytania zadawane dostawcy należy dopasować do specyfiki i potrzeb przedsiębiorstwa, jednak jest też kilka uniwersalnych, które na spotkaniu powinien zadać każdy, czyli:

  • Czy poprzez system można uzyskać wgląd do wykonywanych czynności?
  • W jaki sposób poprzez system można zarządzać parkiem maszynowym?
  • Jak w systemie wygląda proces reakcji na zgłoszenie serwisowe?
  • Jakie jest wsparcie dostawcy w czasie wdrażania systemu?
Oczywiście pytań tych może być zdecydowanie więcej. Rzetelny i uczciwy dostawca, mający produkt bardzo dobrej jakości będzie w stanie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na każde zadane mu pytanie.

Wybór odpowiedniego systemu CMMS

Po spotkaniu z każdym z dostawców warto poprosić o pisemne podsumowanie prezentacji. To może się wydawać banalne, ale takie przedstawienie zalet i funkcjonalności poszczególnych systemów ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji i wybór tego, który będzie najbardziej dostosowany do potrzeb firmy. Ponadto, zanim jeszcze zostanie wybrana ostateczna oferta, przed zakupem systemu warto przeprowadzić analizę, czy rzeczywiście wdrożenie danego CMMSu okaże się korzystnym rozwiązaniem (tu warto skorzystać z analizy SWOT oraz wskaźnika ROI).

Tylko dobrze dobrany system wsparcia pomoże w skuteczny sposób zwiększyć ruch i efektywność pracy, co pozwoli na skuteczną rywalizację z konkurencją. Dlatego też do jego wyboru należy podejść z uwagą i po przemyśleniu kilku istotnych kwestii. Dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z ofertą prezentowaną przez naszą firmę, poznaj nasz system CMMS.

Zobacz również:

Jak wybrać system CMMS?

Zanim firma przystąpi do wyboru odpowiedniego systemu, koniecznie musi określić potrzeby i oczekiwania wszystkich osób, które będą aktywnie korzystać z systemu.
Dlaczego to jest tak istotne? Bardzo ważne jest to, by system posiadał wszystkie niezbędne funkcjonalności, aby jego wdrożenie i praca z nim przebiegała bez zbędnych zakłóceń.
Należy zwrócić również uwagę na to, na jakich obszarach system może ulepszyć funkcjonowanie przedsiębiorstwa zarówno w obecnej chwili, jak i w przyszłości.