Predykcyjne utrzymanie ruchu. Każda osoba korzystająca z maszyn zapewne zdaje sobie sprawę z tego, jak kosztowne mogą być ich awarie bądź przestoje w pracy. Bezczynność linii produkcyjnej może przynieść liczne reperkusje, zatem warto jej zapobiegać. Jedną z najlepszych metod prewencyjnych jest zastosowanie predykcyjnego utrzymania ruchu. Ma ono bardzo szerokie spektrum walorów, dlatego jego renoma oraz popularność rosną w zawrotnym tempie.
Predykcyjne utrzymanie ruchu
Głównym zadaniem predykcyjnego utrzymania ruchu jest zapewnienie możliwości wglądu w ogólną kondycję maszyny i zweryfikowanie, czy nie znajdują się w niej komponenty, które mogą ulec niechcianej awarii. Dzięki predykcyjnemu utrzymaniu ruchu możliwe jest błyskawicznie zidentyfikowanie niewielkich problemów i ich szybkie wykluczenie. W efekcie ryzyko poważnej awarii jest zredukowane do absolutnego minimum.
Stosując predykcyjne utrzymanie ruchu, da się wykryć nawet niewielkie niepokojące zmiany, które w przyszłości mogłyby się przerodzić w znacznie większe problemy. Bez predykcyjnego utrzymania ruchu zwiększone zostaje nie tylko ryzyko awarii, ale również prawdopodobieństwo otrzymania wadliwych produktów. Niewłaściwie działająca maszyna może bowiem wypuszczać przedmioty, które odbiegają od kondycji, w jakiej powinny się znajdować.
Co warto wiedzieć na temat predykcyjnego utrzymania ruchu?
Wiele osób po dziś dzień bagatelizuje znacznie predykcyjnego utrzymania ruchu, aczkolwiek jest to poważny błąd. Kompleksowy wgląd w stan maszyny ma bowiem bardzo dużą liczbę zalet, a korzystanie z tego innowacyjnego systemu może nie tylko polepszyć renomę danej firmy, ale również sprawić, że będzie ona oferowała towary znacznie wyższej jakości. Predykcyjne utrzymanie ruchu bazuje na różnych danych uzyskiwanych z maszyn, a metoda ta jest na tyle nowoczesna, że pozwala z bardzo dużą dokładną obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń. Co istotne, predykcyjne utrzymanie ruchu skupia się nie tylko na pojedynczych komponentach, ale również na ogólnej pracy maszyny. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest chociażby:
- rejestrowanie prędkości obrotowej silnika;
- weryfikowanie głośności maszyny;
- wykrywanie niepokojących wibracji oraz drgań;
- mierzenie temperatury pracy maszyny.
W jaki sposób ocenić ogólny stan maszyny za pomocą predykcyjnego utrzymania ruchu?
Aby rzetelnie ocenić kondycję danej maszyny, obligatoryjne jest zebranie jak największej ilości danych i ocenienie ich za pomocą profesjonalnych algorytmów analizy. Osoby decydujące się na skorzystanie z predykcyjnego utrzymania ruchu powinny pamiętać, że im większa ilość danych, tym większa szansa na szybkie wykrycie usterek. W większości przypadków do monitorowania stanu maszyn używa się specjalnych modułów, które wyróżniają się nie tylko banalną konfiguracją, ale też wysoką skutecznością. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest szybkie zlokalizowanie miejsc, które mogą wymagać obsługi technicznej. Analizy otrzymanych danych w większości przypadków wykonuje się w sterownikach, a za ich wykonanie odpowiedzialne są profesjonalne algorytmy. Często wykorzystywanym narzędziem przewidywania usterek w maszynie jest również autotuning. W tym celu realizowane są procedury dostrajania, które pozwalają przewidzieć zachowanie danej maszyny.
Predykcyjne utrzymanie ruchu – czy warto?
Osoby pracujące na co dzień z maszynami bez wątpienia powinny zastanowić się nad wprowadzeniem predykcyjnego utrzymania ruchu. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest nie tylko zapobieganie niechcianym awariom oraz zużyciom komponentów, ale również poszerzanie swoich możliwości biznesowych. Z pomocą danych z maszyn da się bowiem skutecznie prognozować cykle konserwacji oraz sprawić, że żywotność maszyn zostanie wyraźnie przedłużona. Dzięki predykcyjnemu utrzymaniu ruchu, konstruktorzy maszyn mogą zaoferować kompleksowy pakiet usług, dodając równocześnie skutecznie ukierunkowane usprawnienia do swoich urządzeń. Sprawia to, że podjęcie decyzji o wprowadzeniu w życie tego systemu niemal zawsze przynosi same korzyści. „Predykcyjne utrzymanie ruchu ma olbrzymie znacznie dla ogólnej sprawności maszyn – sprawia ono, że możliwe jest unowocześnienie produkcji i wniesienie jej na wyższy poziom” – potwierdza specjalista ds. kontroli i jakości.
Zobacz również: