close

Hrvatska – dobry kierunek

Idzie wiosna, a za nią szybkim krokiem podąża lato. Co to oznacza? Odpowiedź jest prosta! Niedługo wakacje! Na pewno niektórzy z Was już teraz zastanawiają się nad kierunkiem letniego wyjazdu. Tym, którzy tam jeszcze nie dotarli – polecam Chorwację. Dzieląc się z Wami swoimi doświadczeniami zachęcam do przeczytania niniejszego artykułu. Być może poniższa treść zainspiruje Was na tyle, że tegoroczny urlop spędzicie na jednej z malowniczych chorwackich wysp. Dodam tylko, że jest z czego wybierać. Jest ich ponad 1000!

 

Sezon w Chorwacji trwa od kwietnia do października. Największy ruch turystyczny przypada na połowę lipca i sierpień. W maju i we wrześniu jest znacznie spokojniej. Połowa jesieni to zdaniem wielu wymarzona pora na chorwackie wakacje. Ceny w tym czasie są znacznie niższe, żar nie leje się już z nieba a liczba turystów jest nieporównywalnie mniejsza. Temperatura wody w morzu latem wynosi 23 – 27 stopni Celsjusza. Lata są słoneczne i upalne, słupek rtęci często przekracza 30 stopni Celsjusza.

 

Podwójne oblicze chorwackiej stolicy

 

Zagrzeb swoją architekturą przypomina Wiedeń lub Budapeszt. Dwie historyczne dzielnice Gradec i Kaptol  tworzą Górne Miasto. Obok funkcjonuje Dolne Miasto  z nowoczesną architekturą. Nad stolicą góruje XIII-wieczna wieża Lotrscak – dawny miejski system obronny. Dalej wznosi się kościół św. Katarzyny, zbudowany w latach 1620 – 1632. Na placu św. Marka  znajduje się XIII- wieczna świątynia. Na jej dachu widnieją dwa herby: Chorwacji i Zagrzebia z 1880 r. We wschodniej części placu mieści się parlament chorwacki (Sabor), zaś w zachodniej siedziba prezydenta Chorwacji – Pałac Bana. Podążając w stronę Kaptolu przechodzi się przez XIII-wieczną Kamienną Bramę. Kaptol wita rozległym placem katedralnym. Sercem tej dzielnicy jest neogotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Boczny ołtarz świątyni przedstawia tryptyk Męki Pańskiej z 1495 r.- dzieło Albrechta Dürera.

 

Zadar – dawna stolica regionu dalmatyńskiego

 

Droga do Dalmacji wiedzie przez Zadar, dawną stolicę regionu. Tamtejsze zachody słońca wzbudzają zachwyt każdego, kto tu zawita.  Ulice Zadaru mają kształt regularnych kwadratów, przypominając czasy rzymskiego panowania. Wybudowane przez Wenecjan mury twierdzy kryją w sobie zabytkowe budynki stworzone z architektoniczną perfekcją. Kluczowym punktem miasta jest pozostałe po Rzymianach forum,  na którym tkwi 14-metrowa kolumna, pełniąca niegdyś funkcję pręgierza. Symbolem Zadaru jest kościół  św. Donata, powstały z gruzów cesarskich budowli. Na przełomie lipca i sierpnia, miasto zamienia się w scenę festiwalu przedstawień ulicznych.

 

Split – najważniejszy port Adriatyku i stolica Dalmacji

 

Widok z lotu ptaka przypomina gobelin przedstawiający morze czerwonych dachów i kremowych ścian, których strumień wypełnia krętą nieckę aż po brzeg morza. Intrygującą budowlą jest pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. Imponujące rozmiary budynku przywodzą na myśl fortyfikację. Nic bardziej mylnego, bowiem murem obronnym są ściany pałacu, a uliczki starówki to jego dawne korytarze.  Dziś pałacowe komnaty wypełniły liczne kawiarnie, sklepy. Dotarcie do nich może być kłopotliwe. Droga do celu wiedze przez gąszcz tajemniczych korytarzy. Łatwo stracić orientację, trafiając tym samym do uroczej kawiarenki. Na Targu Narodowym można kupić chorwacką rakiję z dodatkiem winogron, fig. Nie sposób przeoczyć wzgórza, a zarazem półwyspu Marjan wraz z  170 – hektarowym lasem i parkiem, gdzie znajdują się pozostałości świątyni Diany.

 

Magia Dubrownika

 

Niewiele jest miejsc na świecie, które mogą konkurować z Dubrownikiem. Zbliżając się do miasta, na każdym odcinku drogi wiodącej do celu można sycić wzrok kolorami  kamiennych domów, zdobionych czerwoną dachówką, objętych ramą fortyfikacji. Zwiedzanie starówki, którą okala 2-kilometrowa linia murów najlepiej rozpocząć od głównej ulicy Stradun. Portale, arkady, balustrady kamienic są arcydziełem sztuki kamieniarskiej. Ikoną Dubrownika jest Wielka Fontanna Onufrego z 1438 r., sąsiadująca  z bramą Pile. Nieopodal znajduje się XVI-wieczny kościół Zbawiciela i klasztor św. Klary, który dziś jest restauracją. W klasztorze Franciszkanów działa jedna z najstarszych w Europie aptek z 1317 r. Na drugim końcu ulicy Placa znajduje się rynek Luza – serce miasta. Na środku placu wznosi się kolumna Orlanda (zwana także imieniem Rolanda) z 1418 r. Na rynku zobaczymy XVI-wieczny pałac Spoza, barokowy kościół pod wezwaniem św. Błażeja, patrona miasta. Jego relikwie spoczywają w skarbcu katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z przełomu XVII i XVIII w. Obraz w ołtarzu głównym świątyni jest dziełem Tycjana. Jedną z najpiękniejszych budowli miasta jest Pałac Rektorów – dawna siedziba rektora sprawującego władzę w mieście. Będąc w Dubrowniku warto odwiedzić wysepkę Lokrum – rajskie miejsce otoczone plażami. Znajduje się tam słynny ogród botaniczny oraz  pałacyk cesarza Maksymiliana Habsburga.

 

Kulinaria

 

Chorwacja odkrywana przez pryzmat kulinariów pozwala pełniej poznać specyfikę regionu. Domeną wybrzeża są m.in. owoce morza, ryby i wino. Rewelacyjnie smakują gotowane na winie i oliwie małże. Miłośnicy mięsa znajdą coś dla siebie m.in. paluszki z mięsa mielonego. Preludium do dania głównego jest wędzona wędlina z serem i oliwkami. Warto spróbować trufli oraz  klusek pszennych z dodatkiem jaj, oliwy i wina. Doskonale smakuje zupa warzywna z zielonym groszkiem i małą, słodką kukurydzą. Triumfują także  knedle nadziewane twarogiem i warzywami. Obłędnie smakują suszone na powietrzu białe sery z przyprawami. Koniecznie trzeba skosztować dalmatyńskiego gulaszu z kopytkami (pasticuda) i faszerowanych liści winogronowych (arambasici).

 

Wina

 

Chorwacja posiada długą tradycję uprawy winogron, sięgającą czasów starogreckich i rzymskich. Występuje tam aż 700 gatunków win. Na wybrzeżu do posiłków podawana jest Bevanda – czerwone wino zmieszane z wodą, na północnym – zachodzie serwuje się białe wino wytrawne – Gemist. Plavac to wysokogatunkowe czerwone wino wytrawne. Znanym i cenionym szczepem jest Malvazja biała, Teran czerwony, biały Muskat, czerwona Borgonia i Hrvatica.

 

Znane i nieznane …

 

  • Złoty Przylądek (Zlatni Rat) – zaliczana do dziesiątki najpiękniejszych plaż na świecie. Usytuowany jest w zachodniej części miejscowości Bol na dalmatyńskiej wyspie Brač. Góruje nad nią najwyższe wzniesienie na wyspach Adriatyku – Vidova Gora. Kształtem przywodzi na myśl trójkąt bądź róg, który zmienia swój wygląd w zależności  od siły i kierunku wiatru. Wybrzeże otoczone jest cudownie pachnącym lasem dębowo-sosnowym. To miejsce wabi surferów z całego świata.
  • Oddalony o 50 km od miasta Sisak w środkowej część Chorwacji Park przyrody Lonjsko Polje jest ewenementem wśród rezerwatów ptaków w Europie. Zajmuje ponad 50 000 hektarów terenu i jest największym chronionym obszarem bagiennym w dorzeczu Dunaju. W Lonjskim Polju swoje gniazda ma wiele ptaków bagiennych m.in. białe bociany, płaskonosy, różne czaple, orły bieliki i orliki krzykliwe oraz wiele ptaków sezonowych. Walorem tego miejsca jest również zachowana ludowa architektura. Miejscem turystycznych pielgrzymek są wioski Krapje i Čigoč.
  • Najpiękniejsze trasy rowerowe w Europie kryje w sobie park narodowy Jeziora Plitvickie. Ścieżki nie są przeznaczone do jazdy wyczynowej. Cechuje je wyjątkowa różnorodność krajobrazu. Miłośnicy dwóch kółek mogą czerpać przyjemność z widoku soczyście zielonych pagórków  chorwackiego Zagorza, dolin czy gór słonecznej Istrii. Jeśli ktoś ma ochotę na ekstremalne zjazdy może wybrać się na rowerowe szaleństwo w  góry Gorskiego Kotaru bądź podążyć trasą przez Vinodol na Velika Kapelę, z Liki na Velebit.
  • Cres – wyspa mająca dziesiątą notę pod względem najlepszych miejsc do nurkowania w Chorwacji. Położona jest w północnej części Zatoki Kvarnerskiej. O różnorodności wybrzeża decydują zatoki, plaże żwirowe i skały. Perełką wyspy jest słodkowodne jezioro Vransko, zaliczane do najczystszych w Europie. Północną część wyspy porastają lasy (dęby, graby, wiązy górskie i kasztanowce). Występuje tu ok. 1100 gatunków roślin, z których 939 to endemiczne. Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, na wyspie unosi się zapach leczniczych ziół. Dowodem potwierdzającym czystość morza wokół Cresu są siedliska delfinów. Strome części wybrzeża, które są niedostępne dla człowieka są ornitologicznym parkiem przyrody, w którym sęp białogłowy – niezwykle rzadki okaz ptaka – uwił swoje gniazdo. Malownicza miejscowość Lubenie jest wyjątkowym miejscem na wyspie, bowiem umiejscowiona jest na skale położonej 382 mnp.
  • Galesznjak – sfotografowana z kosmosu chorwacka wysepka przypomina swoim kształtem serce. Zlokalizowana jest między Zadarem a Splitem. Jej powierzchnia zajmuje zaledwie 0,132 km2, długość plaży to 1500 m, zaś najwyższy szczyt mierzy 36 m. Wyspa ma swojego właściciela, który jaką donoszą chorwackie media, otrzymuje szereg zapytań od par, które są zainteresowane spędzeniem święta zakochanych na wyspie.